Za nami finał Smaków Pokoleń – młodzież zaprezentowała projekty!

28.05.2022
Smaki Pokoleń to inicjatywa, która w założeniu ma integrować młodzież z osobami starszymi oraz poszerzać wiedzę o prawidłowym żywieniu. Zadaniem pięciu zespołów złożonych z finalistów ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” było opracowanie społecznych inicjatyw łączących pokolenia.

Młodzi ludzie z całej Polski przez kilka miesięcy uczyli się pracy w grupach, zarządzania zespołem, skutecznej komunikacji i prezentacji, a także pozyskiwania partnerstw i sponsorów. A wszystko po to, by opracować koncept łączący dwie składowe: żywienie oraz międzypokoleniowość. Efektem ich działań jest powstanie poniższych projektów:

Pomoc od kuchni – celem projektu jest zbiórka pieniężna ze sprzedaży autorskiej książki kucharskiej z polsko-ukraińskimi przepisami pozyskanymi od seniorów. Dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

Region Smaków – celem projektu jest popularyzacja regionalnych potraw poprzez publikacje mediowe i wywiady z seniorami, członkiniami kół gospodyń wiejskich i Ukrainkami oraz edukacyjne wystąpienia w szkołach o żywieniu.

SmakLat – celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego żywienia wśród wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych i seniorów, poprzez organizację warsztatów kulinarnych, kiermaszy i paneli dietetyczno-edukacyjnych, a także konsultacji zdrowotnych.

zaSMAKowani - celem projektu jest dostarczenie informacji na temat stosowania odpowiednich diet u osób w każdym wieku, które zmagają się z chorobami – z wykorzystaniem social-mediów oraz poprzez publikacje prasowe wywiadów z ekspertami.

Zdegustowani – celem projektu jest edukacja na temat żywienia, a konkretnie na temat składników codziennej diety poprzez serię postów w social-mediach i dedykowanych grafik.

Zespoły zaprezentowały swoje projekty i dotychczasowe osiągnięcia przed jury w składzie:
• Karolina Błońska - Starsza Menedżerka ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Jeronimo Martins Polska
• Aleksandra Chudaś - Dyrektorka zarządzająca w Zwolnionych z Teorii
• prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk - Członkini Rady Fundacji Biedronki
• Agnieszka Latusek - Trenerka Jeronimo Martins Polska
• Katarzyna Scheer - Prezeska Fundacji Biedronki
• Paulina Szczepanek - Trenerka Jeronimo Martins Polska

Komisja oceniała prezentacje, a także na bieżąco udzielała wskazówek odnośnie poszczególnych wystąpień.

Wszystkim uczestnikom projektu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów we wdrażaniu pomysłów w życie!