Poczta Obiadowa

Program „Poczta Obiadowa”
  • Opis programu: „Poczta Obiadowa” to program, w którym seniorzy 70+ otrzymują darmowe obiady na dwa dni (obiady przywozi do ich domów specjalny kurier programu)
  • Liczba partnerów programu: 7 organizacji
  • Beneficjenci: samotne osoby starsze, które mają problem z samodzielnym przygotowaniem obiadów, a przez to znajdują się w grupie osób zagrożonych niedożywieniem

Na czym polega program?

Fundacja Biedronki wraz z organizacjami partnerskimi (Stowarzyszeniem Sursum Corda, Fundacją Koalicja dla Młodych, Stowarzyszeniem Ku Dobrej Nadziei, Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Toruniu oraz Lubelskim Oddziałem Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża)prowadzi pilotażowy projekt „Poczta Obiadowa”.

Uczestnikami programu są seniorzy 70+, którzy mają problem z samodzielnym przygotowaniem posiłków i których nie wspiera w tym zakresie nikt bliski. Raz w tygodniu przyjeżdża do nich specjalny kurier z obiadami na dwa dni. Każdy zestaw obiadowy składa się z zupy oraz drugiego dania. Do wyboru są dwie wersje menu: standardowe i lekkostrawne.

- Osoby starsze nie zawsze mają siłę i chęć do tego by samodzielnie przygotowywać posiłki. Bywa, że nie są już na tyle sprawne, aby robić zakupy i gotować. To może być powodem niedożywienia, które jest groźne dla zdrowia, zwiększa ryzyko upadków czy infekcji. To właśnie temu chcemy przeciwdziałać w programie „Poczta Obiadowa” - ttłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Uczestnik programu otrzymuje wsparcie wolontariusza, który pozostaje w kontakcie z seniorem i sprawdza czy odbiera on posiłki (obiady są dostarczane do „rąk własnych”, nie są zostawiane pod drzwiami). W razie, gdyby uczestnik programu nie odbierał obiadów, wolontariusz ma za zadanie zweryfikować przyczynę. Wolontariusz pomaga seniorowi również w sprawach organizacyjnych programu, jak np. odwołanie dostawy czy zmiana menu.

Kto może wziąć udział w programie?

Pilotażowa edycja programu prowadzona jest w siedmiu miastach: Łodzi, Kielcach, Radomiu, Nowym Sączu, Białymstoku, Toruniu i Lublinie. „Poczta Obiadowa” przeznaczona jest dla osób powyżej 70 roku życia, które ze względu na ograniczenia związane z wiekiem nie są w stanie codziennie samodzielnie przygotować ciepłych posiłków, a nie mogą uzyskać pomocy w tym zakresie ze strony rodziny. Jednym z kryteriów naboru był również dochód seniora, ponieważ dostarczane posiłki są darmowe.

Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania serwisu

Analizy i ocena wydajności

Reklamowe pliki cookie

zapisz