Rosnące koszty utrzymania szczególnie uderzają w najuboższych - przybywa osób, które nie mają wystarczających środków na zakup żywności i korzystają z darmowych jadłodajni. Z coraz większymi kosztami zmagają się też organizacje prowadzące jadłodajnie dla osób ubogich i bezdomnych oraz schroniska. Przy coraz wyższych rachunkach za energię i ciepło, zapewnienie wartościowych posiłków jest coraz trudniejsze. Wśród osób korzystających z jadłodajni i schronisk jest wiele osób starszych, z różnymi problemami zdrowotnymi – dla nich zubożona dieta i niedożywienie są szczególnie groźne.
Dlatego chcemy wesprzeć organizacje pomocowe, które żywią najbardziej potrzebujących, żeby mogły zapewnić odpowiednią ilość i jakość jedzenia.
Żywnościowy SOS to program, którego celem jest wsparcie osób dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem i niedożywieniem oraz w kryzysie bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów.
Zakwalifikowane do programu organizacje otrzymują wsparcie finansowe w formie e-Kodów do wykorzystania na zakupy w sieci sklepów Biedronka.
Wartość e-Kodów zależy od rodzaju i skali działalności prowadzonej przez daną organizację, a także od źródeł jej finansowania.
Otrzymane środki muszą być przeznaczone na zakup produktów potrzebnych do przygotowania posiłków dla podopiecznych.
Formularz zgłoszeniowy do programu „Żywnościowy SOS” jest dostępny na „PortaluDlaOrganizacji” do 6 sierpnia 2024 roku.
O udział w programie mogą się ubiegać wyłącznie organizacje pozarządowe oraz kościelne osoby prawne, które prowadzą działalność w formie:
• Schronisk dla bezdomnych i innych placówek o podobnym charakterze zapewniających jednocześnie schronienie i wyżywienie: schronisk/schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych, noclegownia oferująca wyżywienie lub inna placówka o podobnym charakterze, oferująca co najmniej jeden ciepły posiłek dziennie.
• Darmowych jadłodajni lub kuchni mobilnych lub innej działalności polegającej na wydawaniu ciepłych posiłków dla osób ubogich i bezdomnych, w ilości co najmniej 300 ciepłych posiłków miesięcznie.
Każda z organizacji zainteresowana udziałem w programie, musi dokonać w pierwszej kolejności rejestracji na Portalu Dla Organizacji pod linkiem:
Portal dla Organizacji (fundacjabiedronki.pl) a następnie złożyć wniosek do programu „Żywnościowy SOS”
Zapraszamy do zapoznania się regulaminem programu, do rejestracji na Portalu Dla Organizacji Fundacji Biedronki i do złożenia wniosku o wsparcie w ramach wyżej opisanego programu.
Rosnące koszty utrzymania szczególnie uderzają w najuboższych - przybywa osób, które nie mają wystarczających środków na zakup żywności. Kluczową rolę w tym trudnym okresie mają do odegrania organizacje pomocowe. Chcemy je wesprzeć, by mogły zwiększyć skalę świadczonej pomocy, przede wszystkim w zakresie zapewnienia żywności dla najbardziej potrzebujących.
Program „Żywnościowy SOS” jest skierowany do fundacji, stowarzyszeń oraz kościelnych osób prawnych posiadających status OPP, wspierających najbardziej wrażliwe grupy społeczne - osoby dotknięte ubóstwem, chorobą i niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, które prowadzą działalność w formie:
1. schronisk dla bezdomnych i innych placówek o podobnym charakterze zapewniających wyżywienie,
2. jadłodajni,
3. organizacji świadczących regularną pomoc żywnościową w formie paczek żywnościowych.
Zakwalifikowane do programu organizacje otrzymują wsparcie finansowe w formie e-Kodów do wykorzystania na zakupy w sieci sklepów Biedronka. Wartość e-Kodów zależy od rodzaju i skali działalności prowadzonej przez daną organizację.
W pierwszej edycji projektu „Żywnościowy SOS” wzięło udział 80 organizacji, które otrzymały e-Kody na zakupy do Biedronki. Dzięki programowi organizacje te udzieliły wsparcia aż 74 591 osobom, a produkty kupione za otrzymane środki zostały wykorzystane do przygotowania 887 919 posiłków i 41 291 paczek żywnościowych.
Rosnące koszty utrzymania szczególnie uderzają w najuboższych - przybywa osób, które nie mają wystarczających środków na zakup żywności. Kluczową rolę w tym trudnym okresie mają do odegrania organizacje pomocowe. W ramach naszego programu wspieramy je, by mogły zwiększyć skalę świadczonych działań, przede wszystkim w zakresie zapewnienia żywności dla najbardziej potrzebujących osób.
Program „Żywnościowy SOS” jest skierowany do fundacji, stowarzyszeń oraz kościelnych osób prawnych posiadających status organizacji pożytku publicznego wspierających najbardziej wrażliwe grupy społeczne - osoby dotknięte ubóstwem, chorobą i niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.
Zakwalifikowane do programu organizacje otrzymują pomoc w formie e-Kodów do wykorzystania na zakupy w sieci sklepów Biedronka. Wartość e-Kodów zależy od rodzaju i skali prowadzonej działalności przez organizację, która zgłasza się po wsparcie.
O pomoc mogą ubiegać się organizacje pomocowe, które:
1. Prowadzą placówki:
a) Schroniska dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością
b) Noclegownie
c) Ogrzewalnie
d) Jadłodajnie
e) Hospicja stacjonarne
2. Prowadzą działalność polegającą na udzielaniu pomocy żywnościowej na rzecz osób dotkniętych ubóstwem, zagrożonych niedożywieniem, bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, np. mobilne kuchnie, paczki żywnościowe dla osób ubogich (których średnia miesięczna wartości udzielanej pomocy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi co najmniej 10 000 zł).
Wsparcie jest udzielane wyłącznie organizacjom, które złożyły sprawozdania finansowe za 2021 rok oraz raport z działalności za 2020 lub 2021 rok oraz które udokumentowały rodzaj i skalę prowadzonej działalności.
Aktualizacja z 25.10.2022
UWAGA. W związku ze skalą działalności organizacji pomocowych, które zgłosiły się w ramach programu, informujemy, że od 25.10.2022 r. weszło w życie nowe brzmienie Regulaminu Programu. Zmiany obejmują m.in. rozszerzenie zakresu pomocy i dodanie nowych wartości wsparcia w zależności od liczby miejsc w placówce lub placówkach prowadzonych przez jednego Uczestnika oraz średniej miesięcznej wartości pomocy żywnościowej niemającej formy stacjonarnej świadczonej przez organizację. Jednocześnie przedłużony został termin naboru wniosków do 30.10.2022 r.