Smaki Pokoleń

Program „Smaki Pokoleń”
  • Opis programu: Smaki Pokoleń to projekt Fundacji Biedronki, Biedronki oraz Zwolnionych z Teorii, w którym młodzież opracowała międzypokoleniowe projekty dotyczące odżywiania
  • Partnerzy programu: Biedronka, Zwolnieni z Teorii
  • Beneficjenci: seniorzy, młodzież
  • Czas trwania programu: 1 grudnia 2021 - 30 czerwca 2022

Na czym polega program?

Smaki Pokoleń to program zrealizowany przez Fundację Biedronki, sieć Biedronka oraz Fundację Zwolnieni z Teorii. Jego celem było połączenie dwóch obszarów - odżywiania oraz współpracy międzypokoleniowej. Do inicjatywy zaproszono 20 młodych ludzi wyłonionych w ramach rekrutacji - studentów oraz uczniów liceów i techników. To osoby, które zrealizowały już swój pierwszy projekt społeczny i zamieszkują różne regiony Polski.

Uczestnicy programu zostali podzieleni na pięć czteroosobowych zespołów. Zadaniem każdego z nich było zidentyfikowanie problemu społecznego, a następnie wymyślenie projektu, który będzie na niego odpowiadał. W działania należało również włączyć osobę ze starszego pokolenia, najlepiej seniora, a także uwzględnić tematykę odżywiania.

W ramach projektu Smaki Pokoleń eksperci Biedronki i Fundacji Biedronki przeprowadzali szkolenia rozwijające umiejętności ważne podczas pracy projektowej, dzielili się z młodymi liderami swoim doświadczeniem z różnych obszarów zawodowych oraz doradzali w kwestiach ścieżki kariery. Uczestnicy programu zyskali również wiedzę, jak stworzyć efektywny zespół z osobami w różnym wieku i o różnym doświadczeniu.

Program zakończył się powstaniem pięciu inicjatyw wypracowanych przez młodzież wspólnie z seniorami. Szczegółowy opis poszczególnych projektów programu znajduje się tutaj.

Kilka słów o partnerach programu:

Zwolnieni z teorii to największa w Polsce olimpiada, w której licealiści i studenci realizują własne projekty społeczne. W ten sposób motywuje młodych ludzi do działania na rzecz innych oraz zdobywania niezbędnych na rynku pracy kompetencji takich jak zarządzanie, praca w zespole, przywództwo. W trwającej od 2014 roku olimpiadzie wzięło udział ponad 75 000 osób, dzięki którym powstało ponad 4 500 projektów społecznych.

Biedronka to największa sieć detaliczna w Polsce mająca (na koniec 2021 r.) 3250 sklepów zlokalizowanych w ponad 1100 miejscowościach, która jest obecna na polskim rynku od 25 lat. Sieć zatrudnia prawie 80 tys. osób i jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce i drugą co do wielkości polską firmą. Strategia zrównoważonego rozwoju jest oparta na 5 filarach: promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, zrównoważonym łańcuchu dostaw, poszanowaniu środowiska naturalnego, wspieraniu lokalnych społeczności, byciu pracodawcą godnym zaufania.