Darmowe tablety dla seniorów od Fundacji Biedronki

15.02.2022
Darmowe tablety dla seniorów od Fundacji Biedronki

Przekazaliśmy ponad pół tysiąca tabletów dla podopiecznych domów pomocy społecznej i innych ośrodków całodobowej opieki nad seniorami w całej Polsce. Urządzenia mają służyć do kontaktów osób starszych z bliskimi i edukacji. Według badań, tylko ok. 30% seniorów (60+) korzysta z internetu1, co może mieć szczególnie znaczenie w okresie pandemii oraz ograniczonej z tego powodu możliwości odwiedzin w ośrodkach.

Fundacja Biedronki rozpoczęła przekazywanie, placówkom zakwalifikowanym do programu, pierwszej tury urządzeń Samsung Galaxy z LTE i rozszerzoną 3-letnią gwarancją, etui oraz szkłem ochronnym. Dlaczego? Z racji kolejnych fal pandemii domy pomocy społecznej i inne ośrodki stałego pobytu dla osób starszych, w dużej mierze ograniczają odwiedziny, dlatego tablety od Fundacji Biedronki mają pomóc utrzymywać relacje seniorów z rodziną i bliskimi.

– Ponad 20 procent z 253 ośrodków zakwalifikowanych do programu nie udostępniało wcześniej swoim podopiecznym żadnego urządzenia do komunikacji, rozumianego jako komputer, telefon, czy tablet. Tablet Fundacji Biedronki będzie dla nich pierwszym narzędziem, które pozwoli seniorom na wirtualny kontakt ze światem zewnętrznym. Dostęp do urządzenia otrzyma ponad 18 tys. seniorów w całej Polsce – mamy nadzieję, że tablety sprawią im radość i że dzięki nim będą mieli lepszy kontakt z bliskimi – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Tablety mają spełniać nie tylko podstawową funkcję komunikacyjną, ale również wspierać seniorów w codziennym funkcjonowaniu i aktywnościach kulturalnych.

– Mieszkańcy sami przygotowują scenariusze, wyszukują teksty piosenek. W wielu przedsięwzięciach biorą udział również pracownicy ośrodka, którzy włączają się w pomoc. Organizujemy apele, akademie, koncerty życzeń, które dla seniorów są przestrzenią do realizowania siebie, tworzenia wspólnoty, a jednocześnie przynoszą wiele radości i satysfakcji. W tych działaniach bardzo przydadzą nam się tablety – mówi Danuta Laskowska, dyrektorka Domu Emeryta im. św. Alojzego Orione w Brańszczyku, przedstawicielka jednego z ośrodków, który otrzymał tablety Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki zadbała również o aspekt edukacyjny akcji. W ramach projektu „Siłownia Pamięci” Fundacji Stocznia, na tablety zostały wgrane specjalne aplikacje służące do trenowania umysłu. Ćwiczenia wymagające koncentracji i zapamiętywania różnego rodzaju informacji wpływają pozytywnie na utrzymywanie sprawności funkcji poznawczych2. Angażują różne obszary i funkcje mózgu, m.in. logiczne myślenie, pamięć czy koordynację wzrokowo-ruchową. Regularnie wykonywane mogą poprawić sprawności umysłu, utrzymać jego aktualny stan, a nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat3.

Darmowe tablety dla seniorów od Fundacji Biedronki

1 https://technologia.dziennik.pl/internet/artykuly/6442541,seniorzy-technologia-internet-komputerzy.html, ostatni dostęp 27.01.2022
2 https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/191797,zaburzenia-pamieci-u-osob-starszych, ostatni dostęp 27.01.2022
3 https://www.silowniapamieci.pl/, ostatni dostęp 27.01.2022

Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania serwisu

Analizy i ocena wydajności

Reklamowe pliki cookie

zapisz