Wsparcie dla uchodźców: blisko 3,5 miliona złotych dla Fundacji Biedronki od Fundacji EDEKA

31.03.2022
Fundacja EDEKA z Niemiec postanowiła przekazać 750 000 euro (ok. 3 500 000 złotych) dla Fundacji Biedronki w celu wsparcia programu pomocy dla uchodźców. Chodzi o program kart przedpłaconych na zakupy. Wspólna inicjatywa to wyraz wyjątkowego partnerstwa pomiędzy wiodącymi sieciami handlowymi z Polski i Niemiec.

Założeniem programu jest przekazanie uchodźcom karty na zakupy do sklepu Biedronka zasilanej kwotą 300 złotych przez trzy kolejne miesiące. Karty będą otrzymywać uchodźcy w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Oprócz kart (i od nich odrębnie) Fundacja Biedronki będzie przekazywać uchodźcom również jednorazowe eKody na zakupy o wartości 50 złotych.

– Pomoc Fundacji EDEKA jest dla nas niezwykle ważna. To kolejna uznana firma, która zdecydowała się wesprzeć działania pomocowe Fundacji Biedronki i przekazać darowiznę na program dla uchodźców. Tym samym łączna kwota, którą dysponuje Fundacja Biedronki na pomoc uchodźcom, wynosi ok. 23 milionów złotych – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Grupa EDEKA jest wiodącym niemieckim detalistą spożywczym i posiada około 7000 sklepów EDEKA w Niemczech (prowadzonych głównie przez lokalnych niezależnych detalistów) oraz około 4000 sklepów Netto Marken-Discount.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją w Ukrainie. Dlatego cieszymy się, że nasza darowizna dla Fundacji Biedronki pozwoli szybko, lokalnie i bez zbędnej biurokracji wesprzeć uchodźców – mówi Markus Mosa, CEO EDEKA Group.

Fundacja Biedronki powstała w 2020 roku. Jej misją jest wspieranie najbardziej wrażliwych grup społecznych, głównie seniorów. W odpowiedzi na kryzys uchodźczy w Ukrainie Fundacja Biedronki uruchomiła programy pomocy, które zapewniają uciekającym przed wojną pomoc finansową w postaci karty na zakupy oraz tymczasowego zakwaterowania. Wartość programów pomocy dla uchodźców to ok. 23 mln zł. Łącznie Fundacja Biedronki i sieć sklepów Biedronka zadeklarowały wsparcie dla uchodźców z Ukrainy o wartości ponad 50 mln zł.