Blisko 8,5 mln dla hospicjum Fundacji Proroka Eliasza

14.12.2022
Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce uruchomiła pierwsze skrzydło budynku w lipcu 2022r. Jednak zapotrzebowanie na pobyt w ośrodku jest coraz większe, dlatego otwarte zostały kolejne sale w drugim skrzydle placówki. Fundacja Biedronki przekazała na ten cel kolejną darowiznę w kwocie 850 000 zł.

Hospicjum Fundacji Proroka Eliasza od momentu otwarcia przyjęło już ponad 50 pacjentów. Wszystko dzięki ofiarności darczyńców, w tym strategicznemu fundatorowi czyli Fundacji Biedronki, która przekazała na budowę 7,6 mln zł. Rosnące ceny materiałów i usług budowlanych oraz wyposażenia spowodowały, że koszt powstania ośrodka znacznie przerósł wyliczenia. Wyposażenie drugiego skrzydła hospicjum stanęło pod znakiem zapytania. W odpowiedzi na te problemy Fundacja Biedronki przekazała kolejną darowiznę w wysokości 850 000 zł. Tym samym kwota udzielonego przez Fundację wsparcia sięgnęła blisko 8,5 mln  zł.

Blisko 8,5 mln dla hospicjum Fundacji Proroka Eliasza

– Liczba pacjentów wymagających opieki paliatywnej rośnie z miesiąca na miesiąc. Konieczne było jak najszybsze uruchomienie drugiego skrzydła budynku, tak abyśmy mogli pomieścić jeszcze więcej chorych. Dzięki tej darowiźnie możemy zakupić niezbędne wyposażenie do kolejnych sal oraz dyżurek pielęgniarskich, sprzęty medyczne i rehabilitacyjne. Możemy całkowicie poświęcić się opiece nad podopiecznymi i na zapewnieniu im godnych warunków u kresu ich życia. Do zdobycia pozostają jeszcze środki na codzienne funkcjonowanie ośrodka! – mówi założyciel i lekarz w Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, Paweł Grabowski.

Do hospicjum stacjonarnego trafiają chorzy u kresu życia, wymagający specjalistycznej i stałej opieki. Fundacja prowadzi również hospicjum domowe, które zajmuje się 60 pacjentami, udzielając im bezpłatnej pomocy. Już teraz wiadomo, że wkrótce prawie połowa z nich będzie wymagała opieki stacjonarnej. Dlatego funkcjonowanie miejsc takich jak hospicjum w Makówce jest niezmiernie ważne. Obszary wiejskie zajmują 90 proc. terytorium Polski i zamieszkuje je ok. 40 proc. społeczeństwa, więc usprawnienie opieki na tych terenach powinno być priorytetową kwestią, szczególnie biorąc pod uwagę starzenie się ludności.

- Mieszkańcy wsi mają ograniczony dostęp do usług medycznych. Z opieki hospicyjnej i paliatywnej korzysta około 30% mniej pacjentów z terenów wiejskich niż miejskich1, co pokazuje skalę problemu. Jako Fundacja wspieramy głównie potrzebujące osoby starsze, dlatego inicjatywa budowy pierwszego takiego środka na terenach wiejskich Podlasia wydała nam się niezwykle ważna. Kiedy okazało się, że koszty są większe niż planowano zdecydowaliśmy się na przekazanie dodatkowego wsparcia finansowego – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Hospicjum oferuje nie tylko opiekę w końcowych dniach życia, ale zapewnia również wsparcie psychiczne i, tak ważną w ostatnich dniach życia, obecność drugiego człowieka.

1 https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-jak-poprawic-sytuacje-hospicjow-domowych-na-terenach-wiejskich, ostatni dostęp: grudzień 2022

Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania serwisu

Analizy i ocena wydajności

Reklamowe pliki cookie

zapisz