Ponad 10 000 kart na zakupy dla uchodźców od Fundacji Biedronki

23.05.2022
W ramach programu „Witamy i pomagamy – zakupy” Fundacja Biedronki rozdysponowała ponad 10 000 kart na zakupy dla uchodźców. Karty są przeznaczone dla najbardziej potrzebujących osób, które przyjechały do Polski w związku z wojną w Ukrainie. Będą zasilane kwotą 300 zł przez 3 miesiące. Dodatkowo Fundacja udostępniła 35 000 e-Kodów na doraźne zakupy do zrealizowania w Biedronce. Pomocą łącznie zostanie objętych kilkadziesiąt tysięcy uchodźców, a wartość programu to ponad 12 mln złotych.

Ponad 10 000 kart na zakupy dla uchodźców od Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki przeznaczyła dla uchodźców 10 300 kart „Witamy i pomagamy” umożliwiających robienie zakupów w sklepach sieci Biedronka. Karty doładowywane są przez trzy miesiące kwotą 300 złotych (łącznie 900 złotych). Jedna rodzina może otrzymać maksymalnie trzy karty o łącznej wartości 2 700 zł.

Dla uchodźców, którzy planują wyjechać z Polski lub nie potrzebują długofalowego wsparcia Fundacja Biedronki zapewnia e-Kody na doraźne zakupy. E-Kod przyznawany jest jednorazowo i ma wartość 50 złotych. Rodzina może otrzymać maksymalnie dziewięć e-Kodów (450 złotych).

- Chcieliśmy mieć pewność, że pomoc dotrze do najbardziej potrzebujących, dlatego podjęliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi, które bezpośrednio opiekują się uchodźcami. Dużym plusem programu jest fakt, że opiera się on na rozwiązaniach, które dają możliwość wyboru – uchodźcy sami decydują, co jest im najbardziej potrzebne w danej chwili – mówi prezeska Fundacji Biedronki, Katarzyna Scheer.

Ponad 10 000 kart na zakupy dla uchodźców od Fundacji Biedronki

O kartach i e-Kodach
Karty i e-Kody przekazywane są do partnerskich organizacji pozarządowych, które mają bezpośredni kontakt z uchodźcami i mogą ocenić, dla których z nich taka forma pomocy jest najbardziej przydatna. Następnie, organizacje partnerskie przekazują karty i e-Kody w ręce uchodźców, którzy mogą dysponować nimi według własnych potrzeb.

– Osoby, które szukają schronienia przed wojną w Ukrainie, m.in. na Pomorzu, to przede wszystkim kobiety, matki z dziećmi. Często musiały opuścić swój dom nagle, bez możliwości zabrania ubrań, podstawowych środków higieny. Część z nich przyjechała tutaj bez jakichkolwiek środków do życia. Potrzebują chwili oddechu oraz wsparcia w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i adaptacji w Polsce. Karty i e-Kody są dla nich dużym wsparciem – mówi Karolina Stubińska z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (organizacja partnerska w programie Fundacji Biedronki).

Organizacje partnerskie programu „Witamy i pomagamy – zakupy” przytaczają historie uchodźców, którym pomagają. – Wspieramy m.in. mamę z gromadką dzieci, która po przyjeździe do Polski dodatkowo dowiedziała się o swojej chorobie nowotworowej. Inny przykład to dziecko wymagające stałej obecności mamy ze względu na stany lękowe. W obliczu takich wyzwań nie da się zostawić dzieci i pójść do pracy. Podobnie, gdy ma się malutkie dziecko, albo z niepełnosprawnością. Naszym zadaniem jest otoczyć troską i zapewnić wsparcie najbardziej potrzebującym, a do tego potrzebne są konkretne narzędzia, takie jak te dostarczone naszej organizacji przez Fundację Biedronki – mówi prezes Stowarzyszenia Sursum Corda (w górę serca), Marcin Kałużny.

Ponad 10 000 kart na zakupy dla uchodźców od Fundacji Biedronki

W programie „Witamy i pomagamy - zakupy” Fundacja Biedronki współpracuje z 36 organizacjami. Ich listę można znaleźć na stronie: https://www.fundacjabiedronki.pl/Program-Witamy-i-pomagamy-zakupy.

Fundacja Biedronki prowadzi również drugi program pomocy dla uchodźców „Witamy i pomagamy – noclegi”. Polega on na zapewnieniu darmowego tymczasowego noclegu osobom uciekającym przed wojną.

Międzynarodowe wsparcie partnerów Fundacji
Działania Fundacji Biedronki zostały wsparte przez międzynarodowe firmy, które zdecydowały się przekazać darowizny na programy na rzecz uchodźców. Oprócz środków własnych Fundacji Biedronki program „Witamy i pomagamy - zakupy” wsparły darowizny finansowe od Fundacji EDEKA (ponad 4,5 mln złotych zł), EDP Renewables (ponad 2,3 mln zł) i Fuste (ok. 230 000 zł).

Fundacja EDEKA to fundacja grupy EDEKA, wiodącego niemieckiego detalisty spożywczego, posiadającego około 7000 sklepów EDEKA w Niemczech oraz około 4000 sklepów Netto Marken-Discount. EDP Renewables to czwarta co do wielkości firma z branży energii odnawialnej na świecie i drugi co do wielkości gracz w Polsce oraz lider na rynku produkcji, sprzedaży, instalacji i konserwacji turbin wiatrowych. Program wsparła także Grupa Fuste, która działa na rynku budowlanym. Fuste ma kapitał portugalski i ponad 30 lat doświadczenia w branży.
Łączna kwota, jaka została przeznaczona przez Fundację Biedronki na programy pomocy uchodźcom sięgnęła ok. 24 milionów zł.

Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania serwisu

Analizy i ocena wydajności

Reklamowe pliki cookie

zapisz